Ekonomi

Afyonkarahisar Sandıklı’da Şeker Pancarı Hasadına Başlandı

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde şeker pancarı hasadına başlandı. Üreticiler alımların yavaş ilerlemesinden şikayetçiydi. İlçede bu yıl kilosu 1 lira 85 kuruş olarak açıklanan şeker pancarının rekoltesinin 100 bin tonun üzerinde olması bekleniyor.

Sandıklı ilçesinde 700’ü aşkın şeker pancarı üreticisi pancar hasadına başladı. Hasadı özel makinelerle yapılan şeker pancarları meralarda ve boş alanlarda yığınlar halinde toplanıyor. Daha sonra fabrikanın talebine göre kamyonlarla fabrikaya gönderiliyor. İlçede bu yıl kilosu 1 lira 85 kuruş olarak açıklanan şeker pancarının rekoltesinin 100 bin tonun üzerinde olması bekleniyor. Üreticiler ise fabrikanın pancar talebi olmaması nedeniyle yığınlardaki pancarların tonaj kaybı yaşamasından şikayetçi.

İlgili Makaleler

Ziraat Odası Başkanı Fatma Toptaş, “Hasat izni verileli 1 ay oldu. Çiftçilerimiz pancarlarını söküp bu şekilde yığınlara koydular. Ancak ulaşım sorunumuz var. Fabrika alım yapmıyor.” Çiftçiler, ‘Böyle olursa mart ayına kadar hasat devam edecek’ diyor.” Bu yığınlarda bekleyen pancarları uzun süre sonra satın alacaklar. Bu yığınlarda uzun süre bekleyen pancarlar ziyan olur. Bu nedenle üreticilere kota cezası verecekler.

Pancarları tarladan sildiğimiz yol kenarında mera var. Bu pancarların ne zaman hasat edileceği belli değil. Bir ay sonra sıra bize gelebilir. Elbette bu pancarlar burada israf edilecek. Tonaj kaybolacak. Pancar parası ödemeleri de ertelendi. Bunların hızlandırılması gerekiyor dedi. – AFYONKARAHİSAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu