Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kazanca açılan Ayder Yaylası’nda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memleketi Rize’nin karlı turizm merkezi Ayder Yaylası’nda kentsel dönüşüm çalışmalarını inceledi.

3 gün süren Rize programının son gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayder Yaylası’nda yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarını incelemek üzere saat 10.30 sıralarında Güneysu’daki evinden ayrıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güneysu’dan helikopterle dünyaca ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası’na geldi.

Erdoğan, burada tamamlanan yenileme ve savunma projesi kapsamındaki termal tesisler, konaklama birimleri ve çevre düzenlemelerini inceledi. Bölgedeki kentsel dönüşüm çalışmalarını da havadan inceleyen Erdoğan, kendisine verilecek brifing için Kaçkar Resort Otel’de kahvaltı programına katıldı.

ERDOĞAN: AYDER’İ ZAYIFLADIK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2017 yılında yaptığı konuşmada, “Ayder’i kirlettik, rezil ettik. “İnşallah bu yapılanmayla değil, kentsel dönüşüm ve değişimle Ayder’i şanına layık hale getireceğiz” dedi.

Bu açıklamanın ardından bölge 2021 yılında kiraya açıldı ve kentsel dönüşüm projesi kapsamında 1750 araçlık otopark ve 76 odalı termal otelin inşaatına başlandı.

Dönemin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında ​​Ayder Yaylası’nın doğal güzelliğini bozan yapıların kaldırılacağını belirterek, şunları söyledi; “Ayderimizin güzelliğini bozan yapıları ortadan kaldırıyoruz. Yerel mimariye uygun bir tesis inşa ederek hepsini aynı çatı altında topluyoruz. Doğal yapısı bozulan 17 bin 478 m² alanın sadece 3.863 m²’sinde bunu yapıyoruz. “Kalan 13 bin 615 m² YEŞİL ALAN olacak.”

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder Yaylası ‘kesinlikle korunması gereken hassas alan’ ilan edildi. (HABER MERKEZİ)

harranhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu