Haber

Gaziantep’te çocuklar depremin travmatik etkilerinden at terapisiyle kurtuluyor

6 Şubat’ta meydana gelen ve merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerden en çok etkilenen bölgelerden biri olan Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde çocuklar, atlı terapi ile beyin sarsıntısının travmatik etkilerinden uzaklaştırılmaya çalışılıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Daire Başkanlığı, kesintili barınma alanlarında yaşayan ailelerin çocuklarına moral sağlamak amacıyla çalışma başlattı.

Bu kapsamda ilçede süreksiz barınma alanında kurulan ve binicilik terapisinin yapıldığı etkinlik ile depremin yol açtığı aksiliklerin aşılmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de etkinlik alanında incelemelerde bulunarak çocuklarla sohbet etti.

Şahin, atlı terapinin bilimsel katkılarının bilindiğini belirtti.

Bu kapsamda çocuklara fayda sağlamak amacıyla faaliyetler yürüttüklerini belirten Şahin, “Çocuklarımızın deprem anında daha az hasarla bu süreci yönetebilmeleri için bir yandan psikososyal destek, diğer yandan at terapisi sağlıyoruz. .” sözünü kullandı.

Çocuklar, engelliler, yaşlılar ve depremde zarar gören her canlı için yapılacak çalışmaların değerine işaret eden Şahin, bu felaketin her zaman “yüzyılın dayanışması” ile birlikte aşılacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu