Haber

İBB’nin yüzde 100 zam yaptığı paylaşımlı bisikletler ortada yok, istasyonlar çöplük oldu

  • HABER7

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin AK Parti döneminde bisiklet kullanımını yaygınlaştırıp çevre ve ekonomiye katkı sağlamak için 2012 yılında hayata geçirilen Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi (İSBİKE), son 5 yılda adeta “çöpe” çevrildi. Mevcut İBB yönetimi, 80,4 km uzunluğundaki bisiklet yollarına ilave yapamadığı gibi, 300 istasyon ve 3 bin bisikletlik İSBİKE uygulamasını kullanılmaz hale getirdi. İSBİKE bisiklet istasyonlarında artık büyük oranda bisikletler yer almazken, uzun süre hizmet vermeyen park noktaları çöplük olarak kullanılmaya başlandı. 12 milyon TL yatırımla kurulan İSBİKE sistemi adeta iflas etti.

BİSİKLETİN KENDİSİ YOK ZAMMI VAR

Haber7’nin 17 Ekim 2022’de “İSBİKE istasyonları çöp kutusuna döndü” haberiyle gündeme taşıdığı skandalla ilgili hiçbir iyileştirme hamlesinde bulunmayan İBB yönetimi, paylaşımlı bisikletlerin en yoğun kullanıldığı sahillerde bile istasyonları boşalttı.

Akşam gazetesinin haberine göre, Zeytinburnu sahiline küçük kızıyla birlikte pikniğe gelen Yadigar Bıçak isimli vatandaş, İSBİKE istasyonunda hiçbir bisiklet bulunmamasına üzüldüklerini söyledi. Anne Yadigar Bıçak, “Bugün Zeytinburnu sahiline pikniğe geldik. Nasılsa burada var diye bisiklet getirmedim. Çocuğumla birlikte binecektik. Bir de baktık bisiklet yok. Bir de üstüne olmayan bisiklete zam gelmiş.” dedi.

Öyle ki bisiklet kiralamak için İSBİKE cep telefonu uygulamasını indiren vatandaşlar, “2023 sonu itibarıyla İSBİKE bisiklet paylaşım sistemi kapanacak olup, bakım-onarım dönemine girilecektir. Bakım onarım ve sistem güncellemesi yapılacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz” bildirimiyle karşılaştı.

CHP’li İBB yönetiminin koruyamadığı İSBİKE uygulamasına önceki gün fahiş zam yapılması ise tuhaf karşılandı.

İBB Meclisi haziran ayı üçüncü birleşiminde, bisiklet kiralamada 1 saatlik ücretin 22 liradan 44 liraya, 1-2 saatlik ücretin 31 liradan 62 liraya, 2-3 saatlik ücretin 44 liradan 88 liraya çıkarılması istendi.

Yıllık bisiklet kiralama ücretinin ise yüzde 100 artışla 574 liradan 1148 liraya yükseltilmesi talep edildi.

haberarnavutkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu