Haber

İşitme Engelli Milli Pehlivan Sinan Sadak Dünya Şampiyonu Oldu

ŞIRNAKLI işitme engelli milli güreşçi Sinan Sadak (28), Kırgızistan’da düzenlenen 7. İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak dünya şampiyonu oldu. Daha önce 4 kez dünya şampiyonu olan Sadak, bu madalyayla 5. kez dünya şampiyonu oldu.

Cizre ilçesinde 6 çocuklu bir ailenin 4’üncü çocuğu olarak dünyaya gelen Sinan Sadak, 9 yaşındayken geçirdiği kulak enfeksiyonu sonucu işitme yeteneğinin yüzde 60’ını kaybetti. Ailesine destek olmak için 10 yaşında ayakkabı boyacısı olarak çalışmaya başlayan Sadak, boksla ilgilenmeye başladı. Resim yapmaktan ve okuldan boş zamanlarında boks antrenmanlarına giden Sadak, o dönemde Cizre’de görev yapan güreş antrenörü Levent Kaleli tarafından keşfedildi. 16 yaşında İşitme Engelliler Güreş Milli Takımı’na seçilen Sadak, bugüne kadar 10 Türkiye ve 4 dünya şampiyonluğu kazandı. Sadak, geçen yıl mayıs ayında Brezilya’da düzenlenen 24. İşitme Engelliler Olimpiyatları’nda üçüncü olmuştu.

Sadak, 2-12 Eylül tarihleri ​​arasında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlenen 7. İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonası’nda 65 kilo kategorisindeki rakiplerini eleyerek dünya şampiyonu oldu. Sadak, “İlk maçı Ukrayna’yla, yarı finali İran’la ve final maçını da Kazakistan’la oynadım. Sonuç olarak bir yıldır aralıksız çalışıyorum, haftanın 6 günü antrenman yapıyorum, sadece maçı düşünüyorum. Dünya şampiyonluğu. Bugün Allah’a şükür 5 kez dünya şampiyonluğuna layık görüldüm. Umarım gelecek yıl Ermenistan’a giderim.” Yine bir dünya şampiyonası olacak ve ardından 2025 Tokyo Olimpiyatları’nda koleksiyonumun tek eksik parçası olan olimpiyat altın madalyasını almak için var gücümüzle çalışacağız. Bu altın madalya Şırnak’ta spor yapan tüm kardeşlerimindir. Bu madalyaların onlar için çok değerli bir umut eseri olduğunun bilincinde olarak, “Bu nedenle onların inançlarını elimden geldiğince güçlü tutmaya çalışacağım. Bana destek olan aileme, arkadaşlarıma ve öğretmenlerime teşekkür ediyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu