Haber

İYİ Parti’den İstifa Eden Nebi Hatipoğlu’nun Şirketi ve Hisseleri EUREN’in Odakındaydı

Geçtiğimiz haftalarda GÜZEL Parti’den istifa eden Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu’nun daha sonra AK Parti’ye geçmesi siyasetin bir cilvesi olarak görüldü. Halka açık bir şirketin CEO’su olan Hatipoğlu’nun son dönemde aldığı teşvik dikkat çekince ekonomiyle alakalı hale geldi.

İdris Nebi Hatipoğlu, Eskisehir Milletvekili. Mayıs 2023 seçimlerinde İYİ Parti’ye üye olarak ortaya çıkan Hatipoğlu, partisinden istifa etti.

Gazeteci İsmail Saymaz da Hatipoğlu ile görüştüğü iddiasını paylaşarak AK Parti’ye geçeceğini söyledi.

Bunun üzerine Birol Akbaba’nın paylaşımı daha çok ilgi gördü.

Hatipoğlu, Europen Endüstri İnşaat Sanayi’nin Yönetim Kurulu Başkanıydı.

Haziran 2022’de EUREN koduyla borsada halka arz edilen şirketin hisselerinin yüzde 46,89’u İdris Nebi Hatipoğlu’na aitti.

Şirketin 2023 yılının Mart ayında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan aldığı teşvik dikkat çekti. Teşvik almayı hak eden ve gerekli koşulları sağlayan firmaların normal şartlarda dikkat çekmemesine rağmen mercek altına alındı.

www.kap.org.tr

Tek haber bu da değildi. Hisseleri Borsa İstanbul’da işlem gören ve 2021 listesinde yer almayan 10 şirketten biri olan Avrupa Sanayi, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Eylül ayında açıklanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2022 listesinde yer alıyor. 440. olarak. 2022 yılında şirket büyüdü.

Geçtiğimiz günlerde sermaye artırımı için SPK’dan onay alan şirket, Haziran ayında yapacağı yatırım için finansmana ‘nispeten’ uygun durumda. Avrupa Sanayii, 12 Haziran’da ‘Yatırım finansmanında kullanılmak üzere 500 milyon TL tutarında kredinin kullanılmasına ilişkin Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ile sözleşme’ imzaladığını bildirmişti. Bu kredi Merkez Bankası kaynaklı olup, ‘TL Ref +%1 faizli, 10 yıl vadeli, 2 yıl ödemesiz’ faizli bir kaynak, finansman sıkıntısı yaşanmıyor gibi görünüyor.

Manipülatörlerin de radarında olan EUREN hissesinin grafiğinde SPK’nın son dönemde aldığı cezalardan da görüldüğü gibi volatilite dikkat çekiyor.

Sosyal medyada teşvik amaçlı paylaşımlar da yorumlara neden oluyor.

İşte o yorumlardan bazıları ?

?

?

?

Halka açık şirketlerin verileri açık kaynak olduğundan herhangi bir sorun görünmüyor.

Yine de dikkat çekiyor.

torbalihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu