Ekonomi

Kedi köpek maması ihracatı 10 yılda 27 kat artarak 4 milyon dolardan 122 milyon dolara çıktı

Türkiye’nin kedi köpek maması ihracatı 10 yıllık dönemde 27 kat artarak 2023 yılında 122 milyon dolara ulaştı. Sektör, 2024 yılı sonunda 150 milyon dolarlık ihracat hedefliyor.

Ege Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Öztürk, “2014 yılında Türkiye sadece 4,5 milyon dolarlık evcil hayvan maması ihracatı yapıyordu. Sektörün ihracatı 2018 yılında giderek artarak 8 milyon dolara ulaştı. 2019 yılından itibaren ise sektör katlanarak büyümeye başladı. 2019’da 16 milyon dolara, 2020’de ise 30 milyon dolara ulaşan ihracat, her yıl güçlü büyüme rakamları kaydetmeye devam ederek 2023’te 122 milyon dolara ulaştı. “Sektörün ihracatı 10 yılda 27 kat arttı” dedi.

Evcil hayvan mamasının kesilmesi; Hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve ürünleri sektörünün en hızlı büyüyen sektörlerden biri olduğunu vurgulayan Öztürk, “Evcil hayvan sahibi olmak son yıllarda yükselen bir değer. Pandemi dönemi bu süreci hızlandırdı. Kedi köpek maması sektörü bu uygun taban sayesinde hem iç pazarda hem de ihracatta hızla büyüyor. 10 yıllık dönemde Ege Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçıları Birliğimizin ihracatı 3 kat artarak 360 milyon dolardan 1 milyar 68 milyon dolara yükselirken, Ege Bölgesi kedi köpek maması şubemizin ihracatı ise 1 milyar dolardan 1 milyar 68 milyon dolara yükseldi. milyon dolardan 78 kat artışla 78 milyon dolara çıktı. Ege Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliğimiz bünyesinde sektörün değerli firmaları faaliyet gösterirken, Türkiye ihracatının yüzde 60’ı Ege Bölgesi’nden gerçekleştiriliyor. Bölüme yeni yatırımcılar giriyor. “5 yıllık vadede 500 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşacağımızı öngörüyoruz.”

 

Malezya, İsrail, Irak, ABD, İngiltere en çok ihracat yaptığımız ülkelerdir.

Lider Öztürk, kedi köpek maması bölümünün 2023 yılında ihracatta yüzde 38 büyüme elde ettiğini belirterek; “Kedi köpek maması ihracatımız 2022 yılına göre 33,5 milyon dolarlık bir artışa tekabül ediyor. 2023 yılında 96 ülkeye ihracat yaptık. 96 ülkenin 78’inde geçen yıla göre rakamlarımızı ciddi oranda artırdık. 2023 yılında en fazla ihracatı 15,5 milyon dolarla Malezya’ya yaptık. Malezya; Bunu İsrail, Irak, ABD, İngiltere, Yunanistan, Fas, Suudi Arabistan, Gürcistan ve Kıbrıs takip etti. İlk 10 pazarımız arasında ihracatımızı oransal olarak en fazla artırdığımız ülke yüzde 304 artışla Suudi Arabistan oldu. “26 ülkeye 1 milyon doların üzerinde ihracat yaptık” dedi.

 

Ege Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Türkiye kedi köpek maması ihracatının yüzde 60’ını gerçekleştiriyor.

Şubenin 2024 yılında da yüzde 25-30 civarında büyümeyle büyüme grafiğini sürdürmesini beklediklerini anlatan Muhammet Öztürk, sözlerini şöyle tamamladı:

“2024 yılı sonunda 150 milyon doları aşmanın mümkün olduğunu görüyoruz. Sektörümüzün atılım yapılan pazarlardaki yerini daha da güçlendirmeyi, yaşanan sorunların çözümüne yönelik adımlar atarak ihracatçılarımızın önündeki engelleri kaldırmayı hedefliyoruz. Sektördeki ihracatçılar tarafından Ege Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği olarak bu yılki hedeflerimizden biri de böylesine canlı ve yatırım alan bir sektörün potansiyelini değerlendirmek. Türkiye’nin toplam kedi-köpek maması ihracatının yüzde 60’ını gerçekleştiren Dernek olarak, 2024 yılında kedi-köpek maması faslını yurt dışında nasıl daha iyi tanıtabiliriz, firmalarımızı uluslararası rekabette nasıl öne çıkarabiliriz, firma temsilcileriyle birlikte değerlendireceğiz. ortaya çıkan görüşler doğrultusunda proje ve faaliyetler yürütür. “Ege Bölgesi’nde bu alanda yatırımlar devam ediyor, önümüzdeki yıllarda sektörün hacminin Türkiye hacminin birkaç katı arttığını görmek mümkün olabilir.”

 

Öztürk; “Barınaklara ücretsiz yemek sağlıyoruz”

Başkan Öztürk ayrıca Ege Bölgesi’ndeki hayvan barınaklarına Birliğe üye firmalardan ücretsiz mama yardımında bulunmak üzere sosyal sorumluluk projesi başlattıklarını da bildirdi. Öztürk, “Sosyal sorumluluk projemiz kapsamında ilk etapta İzmir Menderes’teki ‘Şopengazi Nebiha Deprem Bakım Evi’ni ziyaret ettik. Bir sonraki ziyaretimiz ve bağışımız İzmir Kemalpaşa’daki Hayvanları Koruma Projeleri Derneği’ne (HİPDER) oldu. Derneğimize üye firmalardan ücretsiz olarak temin ettiğimiz köpek mamalarını, korunmaya muhtaç köpek barınaklarına ulaştırdık. Her ay bir barınağa yardım yapıyoruz. “Sendika üyesi şirketimiz DFC Pet Company Kurucusu Yüksel Paylanbaş’a mamalarımıza katkılarından dolayı teşekkür ederiz.”

 

Resmi kurumlardan ve bağışçılardan destek bekliyoruz

Hayvanları Koruma Projeleri Derneği (HİPDER) Kurucuları Funda Bonomo ve Melih Kangaloğlu, sürdürülebilir projelere ihtiyaç duyduklarını vurguladı.

“Derneğimizde çoğunluğu engelli ve yetim olmak üzere 250-300 civarında köpeğe bakıyoruz. Gönüllülerimizle özveriyle çalışıyoruz. Sokaklarda mahsur kalan hasta hayvanlara da veterinerlik hizmeti veriyoruz. Bütün hayvanlarımızın bir hikayesi var. “Resmi kurumlardan ve bağışçılardan destek bekliyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-elmali.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu