Ekonomi

Kredi Kartı Limiti Nasıl ve Nasıl Belirlenir? Birden Fazla Kredi Kartınız Varsa Ne Olur?

Çok kullandığımız kredi kartlarının limitlerine göre harcama yapıyoruz. Kredi kartı limitinizin nasıl belirlendiğini merak ediyorsanız bu içerik tam size göre. Gelelim kredi kartı limitleri hakkında bilgi almak isteyenlerin içeriğine!

Kredi kartları artık hayatımızın merkezinde. En küçüğünden en büyüğüne tüm alışverişlerde kredi kartı kullanıyoruz.

Kredi kartı alırken limitin nasıl belirlendiğini herkes merak ediyor.

Kredi kartı limiti, kredi kartınızı kullanırken harcayabileceğiniz üst limit anlamına gelmektedir. Herkesin kredi kartı limiti farklı belirlenmektedir.

Borcunuzu düzenli ödediğinizde bu limiti her ay harcayabilirsiniz.

Kredi kartı limiti belirlenirken bazı şartlar incelenmektedir. Öncelikle gelirinize göre size bir limit verildiğini varsayalım.

Kredi kartınızı ilk kez satın aldığınızda gelirinizin 2 katına kadar limit belirlemeniz mümkündür.

İlk yıldan sonra kredi kartınıza gelirinizin 4 katına kadar limit koyabilirsiniz. Kredi kartınıza ne kadar limit koyabileceğinizi kolayca hesaplayabilirsiniz.

İlk yıla ait kredi kartı limitinizi maaşınızı 2 ile çarparak bulabilirsiniz. İlk yıldan sonra ise maaşınızı 4 ile çarparak alabileceğiniz kredi kartı limitini öğrenmeniz mümkündür.

Kredi kartınızın limiti belirlenirken incelenen bir diğer unsur da kredi puanınızdır. Geliriniz limit belirlemede ilk faktör olsa da kredi notunuz da incelenir.

Kredi kartı limiti verilirken önceki borçlarınız, takipteki borçlarınız veya yeni kredileriniz dikkatlice incelenir.

Bu incelemeler sonucunda verilen kredi kartı limiti de bankadan bankaya değişmektedir. Yani bu inceleme sonunda bir banka size daha yüksek limit verirken başka bir banka daha düşük kredi kartı limiti verebilir.

Bankalara tek tek başvurarak en yüksek limiti vereni seçebilirsiniz.

Aynı bankadan birden fazla kredi kartınız olduğunda belirlenen limit bu iki kredi kartı arasında paylaştırılır.

Örneğin size 5.000 TL kredi kartı limiti belirlenmiş ise bire bir bankadan iki kredi kartınızın limiti 10.000 TL’ye çıkmayacaktır. Limitiniz 5.000 TL’de kalıyor.

Kredi kartı gelirinize göre belirlendiği için bir sonraki yıl geliriniz artarsa ​​limit artırmanız söz konusu olabilir.

Her gelir artışı, kredi kartı limitinizi değerlendirmek için bir sebeptir. Geliriniz arttığında tekrar başvurabilir ve limitinizin artırılmasını talep edebilirsiniz.

Geliriniz artmıyorsa kredi notunuzu düzelterek kredi limitinizi artırmanız mümkündür.

Kredi notunuzu yükseltmenin en kolay yolu, kredi kartı borcunuzu minimum yerine tam olarak ödemektir. Başka bir yol da düzenli olarak alışveriş yapmaktır. Siz de düzenli alışverişler yaparak kredi puanınızı yükseltebilirsiniz.

Kredi kartınızın limitini artırmak için yapmanız gerekenler çok kolay. Limitinizi internet bankacılığı kullanarak artırabileceğiniz gibi davet merkezinden de artırabilirsiniz.

Bazı bankalar limiti otomatik olarak artırabilmektedir. Limit artırımı için size gönderilen mesajı onaylayarak kolayca limit arttırmanız mümkündür.

haberacigol.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu