Ekonomi

Kripto piyasaları Fed’in sinyallerine nasıl tepki verdi?

Investing.com – ABD BeslediFaiz oranları 25 baz puan artırıldı. federal fon Hedef menzili %5’ten %5,25’e yükseltildi. Son faiz artışıyla birlikte ABD’de faiz oranları son 16 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Fed’in 25 baz puanlık faiz artırımı beklentiler doğrultusunda gelirken, karar metnindeki değişiklikler dikkat çekti. Fed önümüzdeki dönemler için tonunu yumuşattı ve faiz artırımına kararlı olduğu önceki açıklamalarından uzaklaştı. Fed’den yapılan açıklamada bankacılık sisteminin sağlam olduğu, ekonomik faaliyetlerde işletme kârlarının da istikrarlı olduğu ve düşük işsizlik oranıyla ölçülü bir büyümenin söz konusu olduğu belirtildi. Ayrıca, enflasyonun halen sorun olmaya devam ettiği vurgulanarak, kredi koşullarının sıkılaştırılmasının ekonomik aktiviteyi ve enflasyonu yavaşlatmasının beklendiği belirtildi.

Fed Lideri Jerome Powell Düzenlediği basın toplantısında bankacılık sektöründe genel bir iyileşme gördüklerini ve enflasyonu yüzde 2’ye indirme konusunda kararlı olduklarının altını çizdi. Bu bağlamda Powell, önümüzdeki dönemde bilgiye dayalı bir yaklaşım benimseyeceklerini de söyledi.

Bir sonraki faiz kararının Haziran ayındaki toplantıda kararlaştırılacağını belirten Powell, gerekirse daha fazla faiz artırabileceklerini söylerken, ses tonunun yumuşaması faiz artırımının durdurulması için kapıyı açık bıraktığı şeklinde yorumlandı. Zira Fed Lideri’nin kullandığı sözlerin ortasında, artışın durdurulup durdurulmayacağına ilişkin kararın Haziran ayında verileceği belirtildi. Ayrıca faiz oranlarının çok fazla artırılmasına gerek olmadığı yönündeki açıklama da dikkat çekti.

Fed Lideri Powell’ın konuşmasının ardından dolar endeksi aşağı yönlü ivmesini sürdürerek 101 puan seviyesine geriledi. Ons altında yukarı yönlü hareketi gözlemlerken 2.060 dolara kadar yükseliyor altınVolatilite sonrası 2.030 – 2.040 dolar bandında istikrar buldu.

bitcoin Faiz kararının açıklandığı saat diliminde 28.200$ – 28.800$ bandında hareket ettikten sonra ABD 28.200$ kapanış seviyesinden alımlar yukarı yönlü hareket ederek 29.000$ seviyesinden kapattı. Asya süreç saatlerinde 29.000 dolar bandındaki konumunu koruyan BTC, sabah saatlerinde 29.100 dolar seviyesinde olumlu bir görünüme sahip.

Yüksek fiyatlı kripto para birimleri arasında 24 saatlik görünüm olumluya dönerken, ortalama artış %1’in üzerinde kaldı. MATİK Öte yandan günlük %2,5 artışla ilk 10’un ortasında öne çıkan kripto para birimi oldu. Dün mainnet lansmanı ile yüksek hacimli kripto borsalarında listelenmeye başlayan SUI token, kripto sıralamasına 64. sıradan girdi. Borsalara kote olmasıyla birlikte ciddi dalgalanmalara maruz kalan SUI, son 24 saatlik fiyat hareketine göre %70 düşüşle 1,37 dolardan işlem görüyor.

Kripto pazarlarında hafif bir artış kaydedildi ve toplam değer 1,19 trilyon dolara yükseldi. İşlem hacmi görece artarak 42 milyar dolara ulaştı.

Author: Günay Caymaz

seydisehirajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu