Ekonomi

Merkez Bankası’ndan bankalara KKM talimatı

Döviz korumalı mevduat (KKM) yenilemesi ve yüzde 100’ün altında TL’ye geçiş yapan mevduat bankaları ile yüzde 85’in altındaki bağlı ortaklık bankaları, döviz zorunlu karşılıklarına ilişkin yüzde 6 ile yüzde 8 arasında bir komite ödeyecek. Merkez Bankası (TCMB), TL’nin bankacılık sistemindeki ağırlığının artırılması amacıyla geçtiğimiz hafta açıkladığı sadeleşme adımlarına ilişkin ilk uygulama talimatını bankalara gönderdi.

Merkez Bankası, 500 baz puanlık faiz artışının ardından dövizden çevrilmiş kur korumalı hesapların yenilenmesi, TL’ye geçiş ve TL payının artırılmasına ilişkin unsurları menkul kıymetler düzenlemesinden çıkardı. Örneğin bankaları menkul kıymet kurmaya yönelten bazı uygulamalara da son verdi. Bunun yerine döviz mevduatları için tesis edilen zorunlu karşılıklara dayalı kurul uygulamasına geçeceğini açıkladı.

İlgili Makaleler

TCMB’nin bankalara gönderdiği ve Reuters’in de incelediği belgede, kurul uygulamasına ilişkin ayrıntılar yer aldı. Buna göre, döviz korumalı mevduat (KKM) yenileme ve TL’ye geçiş oranı yüzde 100’ün altında olan mevduat bankaları ile oranı yüzde 85’in altında olan bağlı ortaklık bankaları, yabancı para zorunlu karşılık üzerinden yüzde 6 ile yüzde 8 arasında ücret ödeyecek. TCMB, bu hedefleri aşan bankaların TL’ye geçerek yenileme hedeflerini gerçekleştirmeleri halinde kurultayın yüzde 0’a düşeceği sistemi hayata geçirme talimatıyla açıkladı.

TL payı karşılaştırıldığında komitenin en fazla yüzde 3 olmak üzere sıfıra inebileceği belirlendi. Gerçek kişi TL payının artış hedefinin altında kalması durumunda bankalar yüzde 2 komisyon ödeyecek. İştirak bankaları için gerçek kişi TL hisse artış hedefi yüzde 3,5 yerine yüzde 1,75 olacak.

payasajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu