Haber

MSB’den 1 milyondan fazla erbaş/er ve personele kadına yönelik şiddetle mücadele eğitimi

Ulusal Savunma Bakanlığı (MSB), son 9 yılda 1 milyondan fazla erbaş, er ve vazifeli çalışana bayana yönelik şiddetle çaba eğitimleri verildiğini bildirdi.

MSB’den yapılan açıklamada, kadına yönelik şiddetle mücadeleye Bakanlık tarafından büyük önem verildiği ve personelin bu konudaki farkındalığını arttırmak için aralıksız eğitimler düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada, 22 Ocak 2019’da MSB ile Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ortasında imzalanan “Kadının güçlenmesi ve kadına yönelik şiddetle mücadelede kurumsal kapasitenin güçlendirilmesi, iş birliği ve eş güdümün arttırılmasına dair protokol”ün güncellendiği kaydedildi.

İmzalanan protokol mucibince, daima bir eğitici takımının oluşturulması için Şubat 2019’da çalışmalara başlandığı aktarılan açıklamada, MSB, Genelkurmay Başkanlığı, Kuvvet Komutanlıkları ve Ulusal Savunma Üniversitesi Rektörlüğünce görevlendirilen işçiye eğitimler verildiği belirtildi. Bu kapsamda 2021 yılında 29 bin 442 erbaş ve ere, bu yılın temmuz ayına kadar ise 31 bin 892 erbaş ve ere eğitim programı düzenlendiği bilgisi verildi.

Açıklamada, 2013-2022 yılları ortasında evlilik öncesi eğitim programlarını da kapsayacak biçimde 1 milyondan fazla erbaş, er ve vazifeli işçiye, bayana yönelik şiddetle çaba eğitimlerinin verildiği bildirildi.

Ayrıca, erbaş ve erlere bu kapsamdaki eğitimlerin aralıksız olarak verilmeye devam edeceği de kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu