Haber

Orman Genel Müdürlüğü Makine Parkı’na 172 yeni araç

ANKARA (İGFA) – Bakan Kirişci merasimde yaptığı konuşmada, teknolojik açıdan üstünlükleri de barındıran kelam konusu araçların Orman Genel Müdürlüğü’nün makine parkına iştirakinin kurumun gücünü artıracağını söyledi.

Ormanların korunması, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi konusunda kıymetli çalışmalar yapıldığına dikkati çeken Kirişci, ” Gerek yanan alanlar gerek yangın sayısı bakımından daha başarılı bir yıl geçirdik.” diye konuştu.

Vahit Kirişci, orman yangınlarıyla uğraşta kara gücünün ehemmiyetinden bahsederek, kara gücü kâfi ve tesirli değilse hava ve öteki güçlerin katkısının sonlu olduğunu anlattı.

Yanan orman alanlarının imara açılacağı istikametindeki spekülasyonların sıklıkla gündeme getirildiğini anlatan Kirişci, “Bu tarz iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Bu tür alanlarda yeniden ormanlaştırma çalışmaları ivedilikle başlatılmaktadır. Bu konuda asla taviz vermeyiz. Yanan ormanların yeniden ormanlaştırılması Anayasa’nın hükmüdür.” tabirlerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, 10 binin üzerinde gönüllüyü yangınla gayret konusunda eğittiklerini, oluşturdukları 462 kişilik Orman Kurtarma Timinin de (ORKUT) orman yangınlarıyla çabaya katkı sağladığını lisana getirdi.

Yurt içindeki yangınların yanı sıra kendilerinden yardım talep eden ülkelere de hava aracı gönderdiklerini bildiren Kirişci, komşu ülkelerin yaşadığı kahırları giderme uğraşında olduklarını söyledi.

Bakan Kirişci, makine varlığının değerine de dikkati çekerek, “650 milyon liralık, şurada görmüş olduğunuz, makine alımları var. İnanın bunun yüzde 10’unu alan birileri oturur bunun kocaman kocaman reklam ve tanıtımını yapar. Ama bizim o kadar çok hizmetimiz var ki… Her gün birden fazla hizmetle vatandaşımızı buluşturduğumuz için ister istemez bunları atlıyoruz.” dedi.

Konuşmanın akabinde araçları tek tek inceleyerek bilgi alan Kirişci, bir yangın söndürme aracına binerek, anons yaptı ve araçtan su atışı gerçekleştirdi.

Orman Genel Müdürlüğü’nün makine parkına eklenen araçlar, 19 dozer, 5 treyler, 5 yangın idare aracı, 12 su tankeri, 23 su ikmal aracı, 44 greyder ve 64 ekskavatörden oluşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu