Ekonomi

Sri Lanka yatırımları artırmak için yeni bir ekonomi yasası çıkarmaya hazırlanıyor

COLOMBO – Maliye Bakanı Shehan Semasinghe’ye göre Sri Lanka, yatırımcıların ilgisini çekmeyi ve verimliliği arttırmayı amaçlayan yeni bir ekonomik dönüşüm yasasını bu Çarşamba parlamentoya sunmaya hazırlanıyor.

Geçen hafta kabinenin onayını alan yasa, Sri Lanka’nın 2.9 milyar dolarlık Uluslararası Para Fonu (IMF) programı çerçevesindeki hedefleri sağlamlaştırmak üzere tasarlandı.

İlgili Makaleler

Ekonomik Dönüşüm Yasa Tasarısı, yine IMF desteğine sahip Kamu Maliyesi Yönetimi yasa tasarısı ile birlikte Sri Lanka’nın toparlanma ve sürdürülebilir büyüme yolunda kalmasını sağlamak için çok önemli görülüyor. Bu reformlar, ülkenin Mayıs 2022’de dış borcunu ödeyemez hale gelmesine neden olan, 70 yılı aşkın bir süredir yaşadığı en ağır mali krizin üstesinden gelmeye çalıştığı bir dönemde gerçekleştiriliyor.

Döviz rezervlerini rekor düşük seviyelere indiren mali çalkantının ardından Sri Lanka ekonomisi, geçen yıl Nisan ayında 2.9 milyar dolarlık IMF kurtarma paketinin onaylanmasının ardından iyileşme işaretleri gösterdi. Ülkenin bu yıl %3’lük bir ekonomik büyüme yaşayacağı tahmin ediliyor.

Önümüzdeki yasa, IMF anlaşmasının ulusal borcun gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranının 2032 yılına kadar %95’e düşürülmesi ve borç servis maliyetlerinin 2027 yılına kadar GSYH’nin %4.5’ine indirilmesi gibi çeşitli hedeflerini güvence altına alacak.

Ayrıca Sri Lanka, Mart ayında sonuçsuz kalan müzakerelerin ardından çok yakında tahvil sahipleriyle görüşmelere yeniden başlayacak. Bu görüşmeler, ülke borcunu yeniden yapılandırmaya çalışırken atılacak kritik bir adım.

Ekim ortasından önce yapılması planlanan devlet başkanlığı seçimleriyle birlikte Sri Lanka’daki siyasi ortam dinamikliğini koruyor. Muhalefet partileri, seçimleri kazanmaları halinde mevcut hükümetin vergi politikalarını ve IMF programı kapsamında belirlenen hedefleri yeniden gözden geçirebileceklerini belirttiler.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberyusufeli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu