Sağlık

Yemen’de kızamık paniği! 7 ayda 15 çocuk kızamıktan öldü

ANKARA (İGFA) – Suriye’nin kuzeyinde yer alan İdlib kentindeki çocuk ölümlerine ilişkin Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından ortak basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Amman/ Kahire 18 Eylül 2014: ”UNICEF ve DSÖ, Suriye’nin İdlib kentinde en az 15 çocuğun hayatını kaybettiği korkunç olaydan derin üzüntü duymaktadır. Kızamık aşılama kampanyasının yürütüldüğü bölgede şimdiden can kayıpları meydana geldi.

Çocuk ölümlerinin gerçek nedenini bulmak hayati bir zorunluluktur. Bu amaçla DSÖ, şu anda İdlib’de incelemeler yürüten ekiplere altlık oluşturmak amacıyla bölgeye uzmanlardan oluşan bir heyet göndererek en kısa sürede bilgi sağladı. DSÖ ayrıca sonraki aşılama çalışmaları sırasında karşılaşılabilecek olumsuz durumların araştırılması için teklifler ve gerekli teknik şartnameler sunmaktadır.

Gerçekler netleşene kadar İdlib ve Deyrizor bölgelerindeki aşılama faaliyetlerinin ertelenmesi doğru bir adım olacaktır.

Ancak dünya çapında çocuklarda en çok ölüme neden olan hastalıklardan biri olan “kızamık” ile mücadeleye bir an önce yeniden başlanmalıdır.

Kızamık, kamplarda veya diğer sağlıksız ortamlarda yaşamaya zorlanan yerinden edilmiş çocukların sağlığı için özel bir tehdit oluşturuyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu