Ekonomi

Zorunlu kış lastiği uygulamasına az kaldı! Kış lastiği taktırmamanın cezası 2 bin 500 liranın üzerine çıkacak

1 Aralık prestijiyle Türkiye genelinde kış lastiği takma zaruriliği başlıyor. Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan yabancı ve yerli plakalı araçlar, bu tarihten itibaren kış lastiği takmak zorunda kalacaklar. Hava sıcaklıkları ve iklim kurallarına bağlı olarak vilayet valilikleri bu müddetleri erkene ya da gece çekebilecek.

“846 TL PARA CEZASI VAR”

Sürücülere ikazlarda bulunan Türkiye Sürücüler ve Arabacılar Federasyonu Lideri Fevzi Apaydın, “Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan yabancı ve yerli plakalı araçlar, kış lastiği takmak zorundalar. 1 Aralık itibariyle başlayacak kış lastiği zorunluluğunun tarihi sıcaklıklara göre il valileri tarafından belirlenir. Kış lastiği zorunluluğuna uymayan aracın işletenine 846 TL idari para cezası verilir” dedi.

“NORMAL LASTİKLERİN YOLA TUTUNMASI ZORLAŞIR”

Patinaj lastiğinin kış lastiği yerine geçmediğini tabir eden Fevzi Apaydın, “Kış lastiğinin derinliği kamyon, alımlı, tanker ve otobüslerde 4 mm’den, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda 1,6 mm’den az olamaz. Öte yandan patinaj zinciri bulunması yahut kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmaz. Kış lastiklerinin yanaklarında, (M+S) yahut kar tanesi yahut her iki işarette bulunur. Tıpkı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde sırt deseni uygunluğu denetim edilir. Lastikler kaplama ise diş derinliği ve sırt deseninin kış lastiğine uygun olması mecburidir. Havanın soğuması ile olağan lastikler sertleşir ve yola tutunması zorlaşır” ifadelerini kullandı.

“KIŞ LASTİĞİ EMNİYETLİ SÜRÜŞ SAĞLAR”

Apaydın, “Kış lastikleri ise özel hamuru ve yüksek silika oranı sayesinde 7 derecenin altında da yumuşaklığını ve dayanıklılığını korur. Damarlı sırt yapısı ve derin dişleri sayesinde erimiş karlı ve çamurlu suyu daha âlâ tahliye eder. Kış lastiği, kış kurallarında daha emniyetli sürüş sağlar ve daha kısa arada durur” diye konuştu.

“1 ARALIK’I BEKLEMEYİN”

Kış lastiği takma zorunluluğu bulunan araçların lastik takmama cezasının Ocak 2023’ten itibaren artacağını belirten Apaydın, “Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar için 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takılmasının zorunludur. 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takmamanın cezasının 846 liradır. Ceza 1 Ocak 2023’den itibaren yine değerleme oranında artacaktır. Kış lastiğine geçişte tarihten çok hava muhalefetinin göz önüne alınması gerekmektedir. Hava sıcaklıklarının 7 derecenin altına düştüğü bölgelerde trafiğin daha inançlı olması için 1 Aralık beklenmeden kış lastiğine geçilmelidir” şeklinde konuştu.

CEZANIN 2 BİN LİRANIN ÜZERİNE ÇIKMASI BEKLENİYOR

Apaydın, “Zorunlu uygulamanın başlamasından evvel yoğunluk yaşanmaması için vatandaşlarımız araçlarına daha evvelce kış lastiği takmalıdır. Bilhassa kışa girerken herkes araç muayenesini, bakımını en yanlışsız formda yaptırmalı, aracın kışa hazırlığı külfet üzere görülmemeli. Hepimizin can ve mal güvenliği için kış lastiğinin ve araç bakımının kıymeti büyüktür” sözlerini kullandı.

Öte yandan kış lastiği taktırmama cezasının yeni yılla birlikte 2 bin 534 TL olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu