Haber

Adana’da terör örgütü DEAŞ sanığına 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi

Adana’da, terör örgütü DEAŞ soruşturması kapsamında yargılanan tutuklu sanık 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık M.K, bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Sanık avukatı ise mahkemede hazır bulundu.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı; DEAŞ’a iştiraki artırmak ismine toplantılar yaptığını, dijital gereçlerinde teröristlere ilişkin çok sayıda fotoğrafın tespit edildiğini ve Suriye’de örgütsel eğitim aldığını, DEAŞ üyeliğinden işlem yapılanlarla irtibatının bulunduğunu, eylem ve faaliyetlerini yürütürken kendisini gizlemek adına kod isim kullandığını belirttiği sanığın, “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan cezalandırılması yönünde görüş sundu.

Sanık M.K, tercüman aracılığıyla alınan savunmasında, terör örgütü DEAŞ’a katılmadığını ve kod ismi kullanmadığını ileri sürdü.

Terör örgütü DEAŞ ismine faaliyet yürütmediğini argüman eden M.K, “Suçlamaları kabul etmiyorum. Herhangi silahlı bir çatışmaya girmedim. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum.” tabirini kullandı.

Mahkeme heyeti, “silahlı terör örgütüne üye olma” hatasından 6 yıl 3 ay mahpus cezasına çarptırdığı sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu