Haber

Macron’un Fransızlar için ‘kibirliler’ ifadesi tepki topladı: ‘Sayın Başkan, kendi adınıza konuşun’

Fransız kanalı BFMTV’nin Elysee Sarayı kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Macron’un konuşmasında kullandığı “Fransızlar çok gururlu, biraz da kibirli” sözleri, Fransızların dışarıda nasıl algılandığı göz önünde bulundurularak söylendi.

Macron’un ifadelerini, “Asya kültürünü ve Fransızların dışarıda nasıl algılandığını göz önünde bulundurarak etkileşim kurma isteğiyle söylediğini” savunan Elysee kaynakları, Macron’un “takıldığını ve espri yaptığını, sözlerinin bir değer yargısı taşımadığını” ileri sürdü.

Konuşmaları nedeniyle ülkesinde sık sık eleştirilen Macron, daha evvel de “Kovid-19 aşısını yaptırmayanların canını çok sıkmak istiyorum.” ve “Başarılı insanlar ve hiçbir şey olmayan insanlar” biçimindeki sözleri nedeniyle reaksiyon toplamıştı.

Macron’un ifadeleri sosyal medyada tepki topladı

Öte yandan Macron’un sözleri toplumsal medyada tartışma konusu oldu.

Fransız milletvekili Mathilde Panot, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Macron’un “hiçbir şey olmayan insanlar,” “Asi Galyalılar”, kelamlarını hatırlatarak, “Fransız Cumhurbaşkanının halkına yönelik nefretini dünyanın gözü önünde açık ettiği” değerlendirmesinde bulundu.

Panot, “Ülkemiz daha iyisine layık.” tabirini kullandı.

Fransa Polis Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı Bruno Attal da Macron’a tepki göstererek, “Sayın Başkan, kendi adınıza konuşun.” yorumunu yaptı.

Bir kullanıcı da Macron’un “kibirli” olduğuna işaret ederek “Aynam benim güzel aynam.” sözünü yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu