Ekonomi

Amerikalı dağcıyı kurtarma çabaları sürüyor

3 Eylül’de 15 kişilik bir grupla keşif gezisi için indiği Morca Mağarası’nda mide kanaması geçiren 40 yaşındaki Dickey’nin sağlık durumu, yaklaşık 1040 metre derinlikte ilaç tedavisi ve kan nakliyle iyileşti. .

Doktorların hastanın sedyeyle taşınmasına karar vermesi üzerine tahliye çalışmaları dün akşam başladı.

Ekiplerin yardımıyla Dickey, ilk olarak 700 metre derinlikte kurulan kampa götürülerek dinlenmeye bırakıldı.

7 aşamada tahliye

Kurtarma ekipleri, dar geçitleri genişlettikten sonra Dickey’in bulunduğu sedyeyi 500 metre derinlikteki diğer kampa teslim etmek için harekete geçti.

Mağaranın farklı katmanlarında oluşturulan kamplar aracılığıyla 7 aşamada gerçekleştirilecek tahliye süreci devam ediyor.

8 ülkeden 200’e yakın personel

Tahliyenin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için AFAD, UMKE, jandarma, Avrupa Mağara Kurtarma Derneği (ECRA) ve Türkiye Mağaracılık Federasyonu ekipleri, Toroslar’da 2 bin 200 metre yükseklikteki bölgede kurulan koordinasyon çadırında bekliyor. Kurtarma çalışmalarına 8 ülkeden 196 personel katılıyor.

Aralarında yabancı mağarabilimcilerin de bulunduğu 15 kişilik dağcılık grubu, 3 Eylül’de keşif amacıyla 1276 metre derinlikteki Morca Mağarası’na inmiş, ekip üyesi Mark Dickey’in mide kanaması geçirdiğinin ihbarı üzerine bölgeye ekip sevk edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu