Haber

Depremde ailesini kaybeden Suriyeli çocuk babasıyla buluştu

Asrın faciasında annesini ve 3 kardeşini kaybeden Suriyeli Ahmed Selheb, 8 yıldır görmediği babasıyla Hatay’ın Yayladağı ilçesindeki sınır kapısındaki tampon bölgede buluştu. Yıllar sonra gerçekleşen toplantıda gözyaşlarına boğulan baba ve oğlu, yaşamlarını Suriye’de sürdürecek.

12 yaşındaki Suriyeli Ahmed Selheb, annesi ve 3 kardeşiyle birlikte Kahramanmaraş merkezli Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde depreme yakalandı. Depremde annesi ve 3 kardeşi hayatını kaybederken, Ahmed hayatta kaldı. Türkiye’de ailesinden geriye kalan tek kişi olan Ahmed, en son 4 yaşındayken gördüğü babasıyla 8 yıl sonra Hatay’ın Yayladağı ilçesindeki sınır kapısında karşılaştı. Baba-oğul, Türk Kızılayı ve Suriye Kızılayı işbirliğiyle tampon bölgede düzenlenen toplantıda gözyaşlarına boğuldu.

“Keşke bugün annem ve kardeşlerim hayatta olsaydı”

Ahmed, yıllar sonra babasına tekrar kavuşmanın hayalini kurduğunu belirterek, “Depremde iki erkek kardeşim, kız kardeşim ve annem öldü. Babamın yanında olmak için Suriye’ye gideceğim. Babama diyeceğim ki, ‘ Seni çok seviyorum’. Çok üzgünüm ama babamın yanına gideceğim için çok mutluyum. Babamla futbol oynamak istiyorum. Keşke bugün annem ve kardeşlerim hayatta olsaydı” dedi.

Türk Kızılayı yetkilisi Anusha Zubairy, baba-oğul ortak çalışmayla bir araya geldiklerini belirterek, “Bizim için de çok üzücü bir olaydı. Babasını 8 yıldır görmüyor ve annesiyle birlikte 3 kardeşini de kaybetmiş. Deprem.Suriye Kızılayı’ndan çocuğun “Babasıyla birleşmesi” yönünde talep geldi. Bu süreci hep birlikte yaşadık. 8 yıl sonra babasına kavuşacaktır. Babasını en son 4 yaşındayken gördü” dedi.

Baba Mustafa Selheb de uzun yıllar sonra oğluna kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. Görüşmenin ardından Suriye’ye giden Ahmed’in artık babasıyla birlikte hayatını Suriye’de sürdüreceği öğrenildi. -HATAY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu