İş

Depremden etkilenen terzi konteyner işyerinde hizmet vermeye devam ediyor

40 yıldır terzilik yapan depremzede esnaf, konteyner işyerinde hizmet vermeye devam ediyor.

OSMANİYE – Osmaniye’de 40 yıldır terzilik yapan ve deprem nedeniyle iş yeri yıkılan esnaf Sait Daşgın, konteyner işyerinde müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor.

Terzi Sait Daşgın ise daha önce bir işleri olmadığını ancak kendilerine kurulan konteyner pazarında kira ve su ödemedikleri için herhangi bir sorun yaşamadıklarını belirterek, “Terzi olarak çalışıyordum. 40 yıldır Osmaniye’de. Daha önce dükkanımız çarşı karakolunun yanındaki belediye pasajındaydı. Depremden dolayı yıkıldı. Devletimiz bizimle ilgilendi, belediyemiz suyumuzu çekti, teşekkürler.” Para alamıyoruz, konteynırımızı AFAD verdi, kira ödemiyoruz, çok şükür devletimiz bizi mahsur bırakmadı. Bu konteynırda terziliğe devam etmekten mutluyum. Önceki iş yerimiz çarşıdaydı tabi oradaki işlerimiz yarı yarıya azaldı ama çok şükür devletimiz burada bizden kira almıyor. Eskiden sabahları mutlaka takım elbise dikilirdi. “Uzun süre çalışırdık, pantolon ve ceket dikerdik ama artık o iş yok, her şey hazır, hazır giyimden dolayı her şey bizim terzi elimizde. Artık kıyafetlerimiz dikiliyor. Büyük beden yapılıyor, küçültüyoruz, pantolon alıyorlar, kısaltıyoruz, ufak değişiklikler yapıyoruz, daraltma işlemlerini yapıyoruz” dedi.

“Bizim zamanımızda 15-20 yıl önce çırak yetişirdi ama şimdi çırak yok” diyen Daşgın, şöyle devam etti: “Çok insan var ama çırak yok, biri çocuğuna ne kadar verecek diye soruyor, Haftada ne kadar para kazanacaklar, zanaat öğrenmek için değil, haftalık para için geliyorlar, bu yüzden çalışan yok.” “Çırak bulamıyoruz, bundan sonra da bulmak zor olacak, o yüzden elimizden geldiğince hayatta kalmaya çalışıyoruz” dedi.

haber-dogankent.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu