Haber

Güney Kore’de ‘beyin yiyen amip’ nedeniyle ilk ölüm

Güney Kore, toprakta ve ılık suda yaşayan ve insan beynine burundan giren ‘beyin yiyen amip’ olarak da bilinen ‘Naegleria fowleri’ olayı nedeniyle ilk ölümün meydana geldiğini açıkladı. Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı (KDCA), “KDCA, yakın zamanda yurt dışından dönen serebral menenjitli bir hastada Negleria Fowler enfeksiyonu olduğunu ilk kez doğruladı.”

Sputnik’in haberine göre, hastanın 10 Aralık’ta Güney Kore’ye dönmeden önce dört ay Tayland’da kaldığı, baş ağrısı, ateş, kusma ve geveleyerek konuşma gibi belirtiler gösterdikten sonra 21 Aralık’ta orada hayatını kaybettiği bildirildi.

NAEGLERIA FLOWLER NEDİR?

Naegleria cinsinin bir türü olan Naegleria fowleri adlı tek hücreli bir organizma, özellikle ılık tatlı su ve toprakta yaşayan bir amip cinsidir. Nadir fakat sıklıkla ölümcül bulaşıcı organizma, endüstriyel veya enerji santrallerinden, bakımı yetersiz (minimum klorlu) yüzme havuzlarından ve su ısıtıcılarından bulaşabilir ve enfekte olduğunda beyin omurilik sıvısına ve beyne ulaşabilir.

Enfeksiyonun ilk belirtileri genellikle yaklaşık 5 gün sonra ortaya çıkmaya başlar. Bununla birlikte, bazı durumlarda semptomlar enfeksiyondan bir gün sonra veya kontaminasyondan yaklaşık 12 gün sonra ortaya çıkabilir. Semptomlar arasında şiddetli baş ağrısı, ateşli titreme, mide bulantısı, kusma, ense sertliği, oryantasyon bozukluğu, nöbetler ve halüsinasyonlar ve koma yer alabilir.

Merkezi sınır sistemini etkileyen bu organizma neredeyse her zaman ölümcül ve ölüm oranının yüzde 97’nin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. 1962’den 2021’e kadar ABD’de kayıtlı 154 kişiden bu organizmanın tetiklediği hastalıktan muzdarip sadece dördü hayatta kaldı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu