Haber

Denizli’de Fotoğraf Tuzaklarına Takılan Görüntüler Belgesel Aramadı

Kamera tuzaklarına yansıyan manzaralar belgeseli aratmadı.

DENİZLİ – Denizli’de kaçak avlanmanın önlenmesi, kota ve envanter çalışmalarının yapılabilmesi için yaban hayvan popülasyonunun yoğun olduğu bölgelerde kurulan kameralı tuzaklara kartpostal görüntüleri asıldı.

Denizli’de Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından kaçak avlanmanın önlenmesi, kota ve envanter çalışmalarının yapılması amacıyla yabani hayvan popülasyonunun yoğun olduğu alanlara fotoğraf tuzakları kuruldu. Saha koşullarında güvenliği sağlamak, yaban hayatını gözlemlemek ve türlerin evrimini kayıt altına almak için kullanılan bir görüntüleme sistemi, yırtıcı hayvanın yaşamından farklı anlara da tanıklık etti. Kentin farklı bölgelerine ve özellikle ormanlık alanlara kurulan kamera tuzaklarına yakalanan yaban hayatı görüntüleri belgesel aratmadı. Kameralı tuzaklara katılan yırtıcı kuş, geyik, yaban atı, dağ keçisi ve göçmen kuşların görüntüleri izleyicilerden büyük beğeni topladı.

Genellikle ormanlar, dağlık alanlar ve sulak alanların yakınlarına kurulan fotoğraf tuzakları, araştırmacıların ve kamu kurumlarının araştırmalarına değerli bir boyut katarken, güvenlik ihtiyacı ile kullanan kişilere hırsızlık ve talanın önlenmesinde büyük faydalar sağlamaktadır. Kamera kapanı ile yapılan çalışmalar sayesinde insan faktörünün çalışma alanına etkisi olabildiğince minimuma indirilmiştir. Bu da vahşi hayvanların davranışları üzerindeki insan etkisini azaltmakta ve çalışma alanından daha sağlıklı verilerin elde edilmesini sağlamaktadır.

ermenekajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu